کلید حرارتی, مقالات

راهنمای خرید کلید حرارتی مناسب

کلید حرارتی 9 تا 13 آمپر اشنایدر

کلید حرارتی به انگلیسی: Motor protection Circuit breaker  که به اختصار MPCB نامیده می شود، برای محافظت موتور در برابر اضافه بار مورد استفاده قرار می گیرد. در این گفتار قرار است تا نحوه انتخاب کلید حرارتی مناسب برای بهترین محافظت از موتور را برای شما بازگو کنم.

کلید های حرارتی مدرن برای حفاظت موتور اغلب در یک محفظه مشترک با استارت (به اصطلاح دستگاه های سوئیچینگ برای راه اندازی موتور) نصب می شوند. آنها برای انجام وظایف زیر طراحی شده اند:

  1. محافظت از دستگاه در برابر جریان اضافه تولید شده در داخل موتور یا در مدار منبع تغذیه.
  2. محافظت از واحد قدرت در برابر شکستگی هادی فاز و همچنین عدم تعادل فاز.
  3. ارائه تأخیر زمانی، که لازم است تا موتور که در اثر گرمای بیش از حد مجبور به توقف شود، زمان خنک شدن داشته باشد.
  4. محافظت از واحد قدرت در برابر بار اضافی طولانی.
  5. محافظت از موتور الکتریکی در برابر گرمای بیش از حد (برای انجام این عملکرد، سنسورهای دمای اضافی در داخل دستگاه یا روی بدنه آن نصب می شوند).
  6. نشان دادن حالت های عملکرد، و همچنین اطلاع از شرایط اضطراری. همچنین باید در نظر داشت که قطع کننده مدار محافظ موتور باید با مکانیسم های نظارت و کنترل سازگار باشد.

کلید حرارتی اشنایدر، یکی از بهترین مدل های عرضه شده این دوایس است که در بازار ایران بسیار محبوب هستند.

در زیر می توانید نمونه های این دستگاه را ببینید و از فروشگاه ما خریداری کنید:

تا همین اواخر، از این طرح برای محافظت از موتورهای الکتریکی استفاده می شد:

یک تنظیم کننده حرارتی در داخل استارت نصب شده بود که به صورت سری با یک کنتاکتور متصل می شد. این مکانیسم به این صورت عمل کرد که هنگامی که جریان زیادی برای مدت طولانی از رله عبور می کرد، صفحه دو فلزی نصب شده در آن گرم می شد که با خم شدن، مدار کنتاکتور را قطع می کرد. اگر بار تنظیم شده بیش از حد کوتاه مدت بود (همانطور که هنگام راه اندازی موتور اتفاق می افتد)، صفحه زمان گرم شدن و راه اندازی دستگاه را نداشت.

عیب اصلی چنین طرحی این بود که واحد را از افزایش ولتاژ و همچنین عدم تعادل فاز نجات نمی داد. اکنون حفاظت توسط دستگاه های دقیق تر و مدرن تر ارائه می شود که کمی بعد در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. و اکنون اجازه دهید به این سوال بپردازیم که چگونه یک کلید مناسب انتخاب کنیم و این که چطور باید در مدار موتور الکتریکی نصب شود.

برای انتخاب یک مدارشکن محافظ برای تاسیسات الکتریکی، باید ویژگی جریان زمان و همچنین دسته بندی آن را بدانید. مشخصه زمان-جریان به جریان نامی که AB برای آن طراحی شده است بستگی ندارد.
برای جلوگیری از خاموش شدن کلید مدار هر بار که موتور راه اندازی می شود، جریان راه اندازی نباید بیشتر از جریانی باشد که باعث می شود دستگاه فورا خاموش شود (قطع). نسبت جریان راه اندازی و امتیاز در تجهیزات پیشنهاد شده است که حداکثر مجاز آن 7/1 است.

هنگام محاسبه دستگاه در عمل، باید از ضریب ایمنی استفاده کنید که با نماد Kn مشخص شده است. برای مقادیر بزرگ، 1.25 است. بر این اساس مقدار جریان قطع با فرمول Ifrom ≥ Kn x Istart تعیین می شود… قطع کننده مدار را مطابق با پارامترهای محاسبه شده انتخاب می کنیم.

مقدار دیگری که هنگام انتخاب دستگاه باید در نظر گرفته شود، هنگام نصب دستگاه در تابلو برق یا کابینت مخصوص، ضریب دما (TOt) است. این مقدار 0.85 است و جریان نامی دستگاه محافظ هنگام اندازه گیری باید در آن ضرب شود (In/TOt).

دستگاه های مدرن برای حفاظت الکتریکی واحدهای قدرت

کلیدهای حرارتی اشنایدر بسیار محبوب هستند، آنها دستگاه های جهانی هستند که با موفقیت با تمام عملکردهای شرح داده شده در بالا را اجرا می کنند.

علاوه بر این، می توان از آنها برای تنظیم پارامترهای خاموش شدن با دقت بالا استفاده کرد.

ماشین های مدرن موتور اتوماتیک در انواع مختلفی ارائه می شوند که از نظر ظاهر، ویژگی ها و روش کنترل با یکدیگر متفاوت هستند. همانند انتخاب یک دستگاه معمولی، باید مقدار شروع و جریان نامی را بدانید. علاوه بر این، لازم است تصمیم بگیرید که دستگاه محافظ چه عملکردهایی را انجام دهد. با انجام محاسبات لازم، می توانید یک موتور اتوماتیک خریداری کنید. قیمت این دستگاه ها به طور مستقیم به قابلیت های آنها و قدرت موتور الکتریکی بستگی دارد.

ویژگی های حفاظت از موتورهای الکتریکی در شرایط صنعتی

اغلب، هنگامی که دستگاه هایی با توان بیش از 100 کیلو وات روشن می شوند، ولتاژ در شبکه عمومی به کمتر از حداقل می رسد. در این حالت، خاموش شدن واحدهای برق کار رخ نمی دهد، اما تعداد دور آنها کاهش می یابد. هنگامی که ولتاژ به سطح نرمال باز می گردد، موتور شروع به احیا می کند. علاوه بر این، کار آن در حالت اضافه بار انجام می شود. به این می گویند خود راه اندازی.

خود راه اندازی گاهی اوقات باعث می شود AB به اشتباه عمل کند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که نصب برای مدت طولانی قبل از افت ولتاژ موقت در حالت عادی کار کرده باشد و صفحه دو فلزی زمان گرم شدن داشته باشد. در این مورد، رهایش حرارتی گاهی اوقات قبل از نرمال شدن ولتاژ قطع می شود.

برای جلوگیری از خاموش شدن موتورهای الکتریکی قدرتمند کارخانه در هنگام راه اندازی خودکار، از حفاظت رله ای استفاده می شود که در آن ترانسفورماتورهای جریان در شبکه مشترک گنجانده شده است. رله های محافظ به سیم پیچ های ثانویه خود متصل می شوند. این سیستم ها با استفاده از محاسبات پیچیده انتخاب می شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله به طور مفصل به موضوع دستگاه های محافظ برای موتورهای الکتریکی پرداختیم و نحوه انتخاب یک ماشین اتوماتیک برای موتور الکتریکی و پارامترهایی را که باید در نظر گرفته شود را مشخص کردیم. خوانندگان ما می توانند متقاعد شوند که محاسباتی که در این مورد انجام می شود به هیچ وجه دشوار نیست ، به این معنی که انتخاب دستگاهی برای شبکه ای که یک واحد قدرت نه چندان قدرتمند در آن گنجانده شده است کاملاً امکان پذیر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *