تابلوبرق, مقالات

در تابلو برق های صنعتی لوازم چگونه باید نصب شوند؟

تابلو برق

در چیدمان تابلو برق باید چه نکات فنی را در نظر بگیریم؟

نکات فنی زیادی در زمان چیدمان تابلو برق صنعتی وجود دارد که در نظر داشتن آنها به شرکت ها، واحدهای صنعتی و… کمک می کند تا بتوانند مدارات فرمان خود را به صورت منظم و هماهنگ آماده کنند. 

در نتیجه اگر در طولانی مدت شاهد بوجود مشکلی بودید، رعایت این نکات اجازه می دهد تا برای عیب یابی و تعمیر روند کار ساده تر باشد. 

برخی از مهمترین این موارد را با هم مورد بررسی قرار می دهیم:

 • ابعاد تابلو و محل قرارگیری بخش های مختلف باید به شکلی باشد که همیشه فضای کافی برای بستن کابل ها و شکل دادن به آنها را داشته باشد. 
 • بخش هایی مانند شینه و ترمال باید در جایی قرار بگیرند که احتمال برخورد آنها با دست یا سایر قسمت های بدن افراد وجود نداشته باشد. 
 • بسیاری از قطعات دارای درجه حساسیت بالاتری در برابر گرد و غبار، ضربه و… هستند. این قطعات را باید در بخش بالایی تابلو نصب نمایید تا به مشکل خاصی برنخورید. به خصوص در شرایطی که نیروی انسانی کار خاصی با آن قطعه درون تابلو ندارد، بهتر است دور از دسترس باشد.  
 • هر کدام از قطعات استفاده شده در تابلو برق صنعتی که دارای اتصالات پیچی هستند باید به گونه ای نصب شوند که برای باز کردن اتصالات آنها به مشکلی برنخوریم. چرا که در غیر این صورت شاهد اختلال در روند تعمیرات و سرویس دهی تابلو برق صنعتی خواهیم بود. 
 • در نظر داشته باشید قطعات و لوازم مختلف روی تابلو باید به گونه ای باشند که میزان استفاده شما از سیم به حداقل برسد. این کار باعث می شود هزینه کمتری را برای خرید کابل متحمل شوید و نیاز کمتری به داکت کشی داشته باشید. 

برای نظم و زیبایی تابلو برق وسایل باید چگونه چیده شوند؟

زیبا بودن و وجود نظم در یک تابلوی برق صنعتی نشان دهنده میزان مهارت و دقت متخصص نصب تابلو فرمان خواهد بود. 

برای این که کار نهایی بعد از نصب زیبا به نظر برسد، کافی است طبق اصول قسمت های مختلف تابلو را نصب نمایید. چیدمان صحیح باعث می شود تا پیچیدگی های اضافی در تابلو برق کم شوند. 

زمان نصب لوازم روی تابلو باید به یاد داشته باشید که تمامی آنها باید کاملا افقی یا عمودی قرار بگیرند. هر کدام از این بخش ها که کج یا دارای انحراف باشند نمای کلی تابلو را تحت تاثیر می گذارند. 

زیبایی و منظم بودن تابلو اهمیت بسیار بالایی دارد. چرا که در این صورت می دانیم تابلو به صورت درست و اصولی بسته شده و در نتیجه روند انجام سرویس دهی ها یا تعمیرات راحت تر طی خواهد شد. 

 

برای نصب صحیح وسایل تابلو برق، باید آنها را چگونه نصب کنیم؟

نکاتی که در ادامه با هم بررسی می کنیم موارد مهمی هستند که دانستن آنها رو دعایت هر کدام در زمان بستن تابلو باعث می شود از نظر اصولی به هیچ مشکلی برنخورید. 

این موراد عبارتند از:

 • باید شینه نول به صورت عمودی در تابلو قرار داده شود و محل نصب آن معمولا در سمت چپ فاز ورودی می باشد. شینه ارت نیز باید در سمت راست ترمینال ها به صورت عمودی قرار بگیرد.
 • لوازم مربوط به فرمان در تابلو باید پایین تر از کنتاکتورها قرار بگیرند. 
 • برای نصب خازن ها باید تا حد امکان آن ها را در بخش های پایینی تابلو نصب کنیم.  
 • بسته به محل ورود و خروج سیم ها باید ترمینال ها، کنتاکتور و… را درون تابلو برق صنعتی جایگذاری کنید.
 • معمولا محل قرار گرفتن ترانسفورماتور در بخش کف تابلو در نظر گرفته شده است.
 • هر کنتاکتور باید در پایین فیوزها و کلیدها قرار بگیرد و به این صورت مسیر انجام اتصالات مشخص باشد. 
 • معمولا فیوز ها را در بخش بالایی تابلو و کلید های اصلی را با فاصله کمتر از سایر قطعات و در بخش پایین PLC قرار می دهند.
 • به یاد داشته باشید که به طور معمول ورودی را در بخش بالایی تابلو برق صنعتی و خروجی را در قسمت پایین آن در نظر می گیرند. 

لوازمی که در تابلو برق استفاده می شوند باید چه ابعادی داشته باشند؟

سارگاری ابعاد و اطلاع از آن باعث می شود تا بتوانید بدون هیچ مشکلی قطعات مختلف یک تابلو برق صنعتی را نصب نمایید. 

بهتر است قبل از نهایی کردن طراحی تابلو، برای تخمین محل دقیق هر کدام ابعاد و اندازه های هر قطعه را به دست آورید. توجه به این موضوع باعث می شود. 

فضای خالی بین لوازم تابلو برق باید چقدر باشد؟

در اطراف بخش های مختلف یک تابلو برق صنعتی که جریان الکتریکی شدید از آن عبور می کند، باید فضای کافی وجود داشته باشد. 

به عنوان مثال در شرایطی که ممکن است جریان به 100 آمپر نیز برسد، نیاز به فضای خالی بین 2 تا 3 سانتیمتر در اطراف آن هستیم که از گرم شدن بیش از حد سیم یا سایر قطعات جلوگیری می کند.

 یکی از مشکلاتی که در صورت رعایت نکردن فاصله مناسب شاهد بوجود آمدن آن خواهید بود، افزایش احتمال جرقه زدن است. 

این موضوع به خصوص در محیط کاری حساس که درون آن مواد شیمیایی یا مواد قابل اشتعال وجود دارد، می تواند باعث بوجود آمدن خطرات زیادی شود. 

البته در شرایطی که احتمال بروز خطرات زیاد است، می توانید سراغ استفاده از قطعات عایقی بروید که فاصله هوایی بین لوازم و قطعات درون تابلو را پر می کنند و باعث افزایش قدرت عایقی آن می شوند. 

با توجه به مواردی که تا اینجای کار بررسی کردیم می توان گفت بهترین فاصله بین قطعات در تابلوی برق با میزان جریان 63 تا 200 آمپر، حدود 3 سانتیمتر می باشد. 

در یک تابلو برق صنعتی چه لوازمی مورد نیاز است؟

قطعاتی زیادی در تابلو برق صنعتی استفاده می شوند که در ادامه مهمترین آنها را خدمت شما معرفی می کنیم و توضیحاتی را در این زمینه با شما به اشتراک می گذاریم. 

 • ترموستات: این قطعه کمک می کند درجه حرارت مواد و بخش های مختلف در یک سیستم اندازه گیری شده و بر اساس آن فرمان قطع یا وصل صادر شود. محل نصب آنها معمولا روی درب تابلو بوده و البته درون تابلو نیز امکان استفاده از آن وجود دارد. ترموستات به خصوص در مدارهایی مورد استفاده قرار می گیرد که با المان های حرارتی سر و کار دارند. 
 • المنت های مختلفی درون تابلو برق کاربرد دارند که برای هر خط با یکدیگر تفاوت زیادی خواهند داشت. به عنوان مثال در یک خط ترموستات ریلی، کنتاکتور و کلید حرارتی مورد نیاز خواهد بود.
 • بسته به تعداد الکتروموتور ها نیاز به یک عدد کلید مینیاتوری به ازای هر موتور، یک کنتاکتور، یک بی متال، فیوز 25 آمپری و کنترل فاز نیاز خواهیم داشت. 
 • کلید تغذیه برق برای روشنایی بسته به ابعاد و کاربری محیط مورد نظر
 • کلید تغذیه برق آسانسور
 • کلید تغذیه برق برای انبار یا سایر بخش های محیط کار
 • کلید اصلی تابلو

جمع بندی

در این مقاله از اشنایدر الکتریک سعی کردیم مهم ترین نکاتی که در هنگام نصب تابلو برق های صنعتی باید مورد توجه قرار گیرد را مطرح کنیم. 

امیدواریم پاسخ تمام سوالات خود در این زمینه را یافته باشید، چنانچه سوال دیگری درباره نصب تابلو برق صنعتی دارید، می توانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نمایندگی اشنایدر، عرضه کننده رسمی محصولات اشنایدر الکتریک در ایران

برای مشاهده تمامی محصولات نمایندگی اشنایدر الکتریک روی دکمه روبرو کلیک کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *