اتوماسیون صنعتی, مقالات

معرفی شاسی فلزی و باکالیتی، تفاوت ها و نقشی که هر کدام ایفا می کنند

شاسی باکالیتی اشنایدر

شاسی یک محفظه فیزیکی یا سخت افزاری است، که تمام سوئیچ‌ها در آن تعریف شده‌اند. هر شاسی را می‌توان به صورت منطقی به عنوان بیش از یک سوئیچ تقسیم کرد. شاسی محفظه‌ای برای قطع و وصل مکانیکی است؛ که توانایی وصل کردن، عبور و قطع جریان‌ها را در شرایط عادی در مدار دارد. این محفظه فیزیکی، به طور کلی به صورت دستی کار می‌کند.

همچنین شاسی می‌تواند برای مدت زمان مشخص تحت شرایط غیر عادی مدار، مانند اتصال کوتاه، جریان را عبور دهد. یک کلید شاید بتواند جریان‌های اتصال کوتاه را وصل کند، اما نمی‌تواند این جریان ها را قطع نماید. 

سوئیچ‌های چرخشی ارائه شده توسط کلید گردان CAM برای ایجاد و یا قطع عملیات به روش پی در پی با چرخش سوئیچ به موقعیت‌های مختلف استفاده می‌شود. شاسی‌ها به دلیل کاربردهای گسترده در قسمت‌های متفاوت مدار جنس‌های مختلفی دارند. به همین دلیل پیش از خرید شاسی به نقش جنس آن در مدار توجه کنید.

باکالیت چیست؟

 باکالیت پلیمری است، که از مونومرهای فنل و فرمالدئید تشکیل شده است. این رزین فنل فرمالدئید یک پلیمر ترموست به شمار می‌رود. همچنین باکالیت به دلیل مقاومت فوق العاده در برابر گرما، برق و مواد شیمیایی گزینه مناسبی برای پیشرفت‌های صنایع برق و خودرو است، و در تولید وسایل برقی مانند سوکت لامپ و لوله‌های الکترونیکی، عایق انواع قطعات الکتریکی کاربرد دارد. 

ویژگی انواع شاسی ها

شاسی‌ها به دلیل کاربرد گسترده در قسمت‌های مختلف مدار دارای ویژگی‌های مشخصی هستند. این ویژگی‌ها به علت تخصصی بودن، در این مقاله قابل توضیح نخواهند بود. اما در ادامه قسمت کمی از مواردی که از انواع شاسی انتظار می‌رود را بررسی خواهیم کرد.

مقیاس پذیری

ممکن است این را ندانید، اما بیشتر سوئیچ‌های شاسی برای مقیاس‌پذیری درون شاسی به تکنیک‌های شبکه Clos متکی هستند. بنابراین، در نظر گرفتن انتقال همان روش به خارج از جعبه و به یک پارچه سوئیچینگ توزیع شده، نکته مهمی نیست. چالش این است که شما یک سوئیچ مناسب بخرید تا بتواند رشد پیش‌بینی‌شده و پیش‌بینی نشده را در طول عمر خود مدیریت کند.

برای برخی از شرکت ها، عمر سوئیچ شاسی می‌تواند بیش از 7-10 سال باشد. این مدت زمان نسبتا طولانی است. یا باید روشن بین باشید و درک کنید که کسب و کارتان به نیم دهه آینده نیاز دارد، یا کاری را انجام دهید که اکثر مردم انجام می‌دهند. آن هم خرید یک شاسی با کیفیت و گارانتی از شرکتی معتبر است. انواع شاسی‌های اشنایدر دارای گارانتی طولانی مدت و قیمتی مناسب هستند. 

قابلیت ارتقا

دو نوع ارتقا وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند؛ ارتقای سخت افزاری و ارتقای نرم افزاری. با این حال، ما در اینجا بر روی ارتقای نرم افزاری تمرکز خواهیم کرد. زیرا به طور خلاصه به جزء سخت افزاری در بالا اشاره کردیم. 

معماری‌های توزیع شده این چالش را ندارند. از آنجایی که سرویس‌ها در بسیاری از دستگاه‌ها توزیع می‌شوند، از دست دادن هر یک از دستگاه‌ها تأثیر کمی بر شبکه دارد. این بدان معنی است که می‌توانید بخش کوچکی از سوئیچ را ارتقا دهید و آن را برای کمی آزمایش کنید. اگر خوب کار نکرد، آن را برگردانید. در نهایت، ارتقا را در سراسر دستگاه توزیع کنید.

مقایسه کاربرد شاسی فلزی و شاسی باکالیت

کاربرد شاسی‌های صنعت برق، قطع و وصل کردن کنتاکتورها و رله‌های الکترونکی است. انواع شاسی فلزی و باکالیت اشنایدر، در نوع، رنگ‌بندی، قطر و کاربرد بین گروهی نیز با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین باید در ابتدا به بررسی این تفاوت‌ها بپردازیم.

 نمایندگی اشنایدر عرضه کننده، انواع شاسی فلزی و باکالیتی، شامل: شاسی فلزی استارت، شاسی استپ فلزی، شاسی قفل شو فلزی، شاسی قفل‌شو سوئیچ‌دار فلزی، جعبه شاسی، شاسی جرثقیلی اشنایدر، جعبه شاسی فرمان اشنایدر، کلید فرمان یک طرفه، کلید فرمان دو طرفه، شاسی باکالیت پلاستیک نسوز و بسیاری از انواع دیگر این شاسی‌هاست.

شاسی باکالیت به طور کلی در صنعت برق و ساختمان به کار می‌رود. این در حالی است، که شاسی‌های فلزی پهن بیشتر به قطع و وصل اضطراری برق کمک می‌کنند. باید توجه داشت؛ که تفاوت جنس بدنه شاسی‌ها بر روی کاربرد آنها تاثیرگذار است. در ادامه کاربردهای مختلف شاسی باکالیت را بررسی می‌کنیم:

    • جلوگیری از آتش سوزی و جرقه زدن محدوده محل اتصال 
  • کمک به افزایش سرعت و بازدهی کارکرد کنتاکتور و رله‌های حرارتی
  • محافظت از موتور 
  • کاربرد در تابلو برق‌ها و صنعت نفت و سیمان

همچنین کاربردهای شاسی فلزی در صنعت برق را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

  • کنترل و جلوگیری از آتش سوزی و جرقه زدن 
  • افزایش سرعت در کارکرد رله‌های حرارتی
  • حفاظت از موتور
  • استفاده در تابلو برق‌ها

همانطور که مشاهده کردید، تفاوت زیادی در کاربرد شاسی فلزی و شاسی باکالیت وجود ندارد. این دو شاسی به طور کلی به دلیل مقاومت و جنس متفاوتشان، در قسمت‌های مختلفی به کار خواهند رفت. 

نقش شاسی فلزی و شاسی باکالیت در صنعت برق

همانطور که گفته شد، فرمان قطع و وصل مدار به عهده انواع شاسی‌هاست. برای نشان دادن فرمان قطعی از رنگ قرمز و برای فرمان وصلی از رنگ سبز استفاده می‌شود. 

در عمل قطع و وصل، کنتاکتور ابتدا بسته و سپس باز می‌گردد. نقش اساسی شاسی باکالیت، جلوگیری از بروز حادثه برای اپراتورهای ماشین آلات صنعتی است. 

تفاوت قیمت شاسی فلزی و باکالیت

با توجه به نوسانات قیمت‌ها در بازار، نرخ ثابتی برای قیمت‌گذاری شاسی‌های فلزی و باکالیتی وجود ندارد. به طور کلی، شاسی‌های قفل شو، نسبت به شاسی‌های معمولی از قیمت بالاتری برخوردارند. 

همچنین جنس شاسی‌ در قیمت نهایی آ تاثیرگذار است. از دیگر مسائل تاثیرگذار بر قیمت شاسی‌ها، کشورهای سازنده آنها هستند. شاسی‌های اشنایدر، چه از نوع فلزی و چه از نوع باکالیت، توسط کشور فرانسه تولید و عرضه می‌شوند. جهت اطلاع از قیمت دقیق آنها می‌توانید به نمایندگی‌ اشنایدر لاله زار مراجعه نمایید. 

خرید شاسی فلزی و باکالیت نمایندگی اشنایدر در لاله زار تهران

خرید شاسی فلزی و باکالیت از نمایندگی اشنایدر لاله زار تهران، شامل مزایایی از جمله گارانتی و خدمات پس از فروش می‌شود. پیش از خرید، حتماٌ به مواردی نظیر: پهنا و قطر کلید، تعداد و نوع کنتاکت کلید و ولتاژ لامپ مصرفی شاسی‌های چراغ دار توجه کنید.

از اینکه نمایندگی اشنایدر را انتخاب کردید متشکریم

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *