کنتاکتور, مقالات

تفاوت بین خازن و کنتاکتور چیست؟

تفاوت بین خازن و کنتاکتور

امروز ما به دو جزء حیاتی سیستم الکتریکی در داخل AC نگاه خواهیم کرد: خازن ها و کنتاکتورها. این موارد موقتی هستند که در نهایت فرسوده می شوند و نیاز به تعویض متخصص دارند. اگر برای تعمیر و نگهداری سالانه سیستم تهویه هوای خود برنامه ریزی کنید، تکنسین ها تشخیص خواهند داد که این قطعات چه زمانی نیاز به تغییر دارند. حتی با این سطح نگهداری، سیستم تهویه هوای شما ممکن است به دلیل خازن ها یا کنتاکتورهای معیوب به طور ناگهانی از کار بیفتد.

 خازن و کنتاکتور چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

خازن ها و کنتاکتورها برای تنظیم و مدیریت عبور برق به موتورها با هم کار می کنند. ساده‌ترین توضیح این است که خازن‌ها تکان‌های ولتاژی به موتورهای AC می‌دهند و خازن تنظیم می‌کند که آیا اجازه عبور ولتاژ به موتورها وجود دارد یا خیر.

خازن ها شبیه باتری های موقت هستند. آنها بارهای الکتریکی را ذخیره می کنند و متعاقباً ولتاژ را به موتورهایی که کمپرسور و فن ها را به طور منظم کار می کنند، تحویل می دهند. دو نوع خازن وجود دارد و هر موتور دارای هر دو است. خازن استارت وظیفه انتقال اولین بار ولتاژی را که موتور را روشن می کند بر عهده دارد. خازن اجرا وظیفه دارد موتور را در یک ولتاژ ثابت نگه دارد.

کنتاکتورها شبیه کلیدهای روشن/خاموش کولر گازی هستند. کنتاکتورهای بسته اجازه می دهند تا برق به سمت کمپرسور و موتورهای فن بیرونی جریان یابد. هنگامی که کلید باز است، جریان الکتریکی قطع می شود.

بیشتر بخوانید: کنتاکتور اشنایدر

چه اشکالاتی ممکن است در این قطعات رخ بدهد؟

همانطور که قبلاً گفته شد، خازن ها و کنتاکتورها هر دو قطعه هستند که یک عمر کاری مشخصی دارند و باید به طور مکرر قبل از خود دستگاه تعویض شوند. تکنسین ها همیشه این موارد را در طول تعمیر و نگهداری بررسی می کنند تا نشانگرهایی را که ممکن است خراب شده باشند (مثلاً زنگ زدگی خازن یا خازنی که شروع به انبساط کرده است) بررسی می کنند تا قبل از خرابی آنها را تعویض کنند.

ظرفیت خازن ها برای ذخیره بار الکتریکی با گذشت زمان بدتر می شود. این فرآیند با قرار گرفتن در معرض حرارت طولانی مدت تسریع می شود. هنگامی که یک خازن شروع به از کار افتادن می کند، هنگام راه اندازی صدای کلیک تولید می کند. هنگامی که خازن به طور کامل از کار می افتد، موتور روشن نمی شود و در عوض صدای وزوز منتشر می کند. هنگامی که یکی از صداها را می شنوید، تلاش برای راه اندازی یک موتور با خازن آسیب دیده باعث سوختن موتور می شود.

یک کنتاکتور به طور بالقوه می تواند فرسوده شود، اما در صورت کثیف شدن نیز می تواند اتصال خود را از دست بدهد. خرابی یا تمیز نبودن کنتاکتور ممکن است دلیل روشن یا خاموش نشدن کمپرسور سیستم تهویه مطبوع باشد.

نمایندگی اشنایدر، عرضه کننده رسمی محصولات اشنایدر الکتریک در ایران

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *