مقالات, شاسی و سیگنال الکتریکی

دکمه های توقف اضطراری، نجات دهنده ماشین آلات و کارمندان

شاسی و سیگنال الکتریکی
اگر ماشین‌های صنعتی در خراب شوند یا در حین کار اتفاقی بیفتد و نتوان آن‌ها را خاموش کرد، اینجاست که دکمه توقف اضطراری وارد عمل می شود.

دکمه های توقف اضطراری چیست؟

هدف از دکمه توقف اضطراری این است که راهی برای خاموش کردن هر دستگاه در مواقع اضطراری داشته باشد. به طور معمول این دکمه ها در ماشین های بزرگتر مانند دستگاه های پرس در کارخانجات و تولیدی ها استفاده می شود. داشتن دکمه توقف اضطراری یک قطعه بسیار مهم از تجهیزات است که ویژگی های ایمنی بسیار مهمی را برای همه فراهم می کند.

قابلیت ها

دکمه های توقف اضطراری شبیه به یک دکمه فشاری معمولی به نظر می رسند، اما هنوز تفاوت هایی با هم دارند. بزرگترین تفاوت این دو دکمه هدف آنها است. یک دکمه فشاری عمومی برای عملکرد عادی دستگاه استفاده می شود، مثل روشن و خاموش کردن آن. در حالی که از دکمه توقف اضطراری در مواقع اضطراری برای متوقف کردن فوری دستگاه برای رفع اضطراری استفاده می شود.

از دیگر تفاوت های این دو می توان به ظاهر و اجزای دکمه ها اشاره کرد. یک دکمه فشاری معمولی ظاهری براق دارد که امکان روشن و خاموش کردن دستگاه را فراهم می کند. همچنین این کلیدها یک مکانیسم باز (open) برای نشان دادن نحوه عملکرد دکمه در داخل آنرا ندارند، و این در صورتی است که دکمه های امرجنسی این قابلیت را دارند.

همچنین دکمه‌های فشاری معمولی دارای ویژگی تماس NC نیستند. این قابلیت برای جلوگیری از آسیب به دکمه استفاده می‌شود و به آن اجازه می‌دهد تا در شرایط اضطراری کار کند.

کاربردها

معمولا این دکمه ها برای ماشین آلات سنگین استفاده می شوند. توجه به این نکته مهم است که اکثر این دکمه‌ها دارای یک سر قرمز و قارچ‌مانند در بالای پایه زرد هستند که نشان می‌دهد این یک دکمه توقف اضطراری است. این یک ویژگی مهم است، زیرا به شما امکان می دهد در مواقع اضطراری دکمه را به راحتی شناسایی و دستگاه را متوقف کنید.

همچنین این دکمه دارای یک ویژگی قفل کردن است که برای خاموش نگه داشتن دستگاه در حین و بعد از اضطرار در صورت هرگونه تعمیرات لازم قبل از راه اندازی مجدد دستگاه طراحی شده است. درک کاربردهای این دکمه و ویژگی قفل کردن آن برای اطمینان از استفاده صحیح از آن مهم است.

سخن پایانی

بسیار مهم است که هنگام خرید دکمه توقف اضطراری برای ماشین آلات خود، همه کارکنان بدانند که چگونه به درستی از دکمه استفاده کرده و در مواقع اضطراری آن را قفل کنند تا اطمینان حاصل کنند که از آنها استفاده نادرست یا قفل نشده است.

نمایندگی اشنایدر، عرضه کننده رسمی محصولات اشنایدر الکتریک در ایران

 

بیشتر ببینید: شاسی فلزی اشنایدر

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *