کلید امرجنسی, مقالات

دکمه توقف اضطراری یا کیل سوئیچ چیست؟

کلید امرجنسی

کیل سوئیچ که همچنین به عنوان ترمز اضطراری، توقف اضطراری (E-stop)، خاموش شدن اضطراری (EMO) یا خاموش شدن برق اضطراری (EPO) شناخته می‌شود، مکانیزم ایمنی است که برای خاموش کردن ماشین‌آلات در مواقع اضطراری زمانی که نمی‌توان آن‌ها را چرخاند.

به طور معمول یک کیل سوئیچ، بر خلاف یک سوئیچ معمولی، ساخته شده و ساختاری دارد که عملیات را با بیشترین سرعت ممکن قطع کند (حتی اگر تجهیزات را از بین ببرد) و به راحتی و سریع مورد استفاده قرار گیرد ( اپراتور با عملکردهای اجرایی می تواند آن را فعال کند).

مولیگارد یک مانع جداشدنی و محافظ در برابر فعال شدن تصادفی (به عنوان مثال، یک پوشش پلاستیکی که باید بلند شود یا شیشه ای که باید شکسته شود) روی برخی از کلیدهای توقف اضطراری است. کیل سوئیچ ها اجزایی از مکانیسم هایی هستند که عملکرد آنها ممکن است منجر به جلوگیری از آسیب یا مرگ شود. طراحان صنعتی از کلیدهای توقف اضطراری استفاده می‌کنند، زیرا آسیب یا تخریب ماشین‌آلات و جلوگیری از صدمات و تلفات در محل کار ضروری است.

dead man’s switch سوئیچ مرد مرده که به عنوان یک مکانیسم قابل مقایسه، شناخته می‌شود، وسیله‌ای است که برای متوقف کردن (یا فعال کردن) ماشین در صورت از کار افتادن اپراتور انسانی یا رها کردن تجهیزات بدون مراقبت طراحی شده است.

این کلیدها یک نوع ایمن از تجهیزات صنعتی هستند. آنها به طور گسترده در هر دو صنعت (مانند لوکوموتیوها، جرثقیل های برجی و آسانسورهای باری) و کاربردهای مصرفی (مانند ماشین های چمن زنی، تراکتور، کشتی های شخصی، موتورهای بیرونی، برف دمنده ها، موتورسیکلت ها و ماشین های برفی) استفاده می شوند. در این شرایط، کاربر سوئیچ را نگه می دارد که در صورت رها کردن، دستگاه را خاموش می کند. برخی از ماشین های چمن زنی سواری دارای یک کیل سوئیچ در صندلی هستند که با برداشتن وزن اپراتور از روی صندلی، موتور و تیغه را خاموش می کند.

عناوین این گفتار:

وسايل نقليه

در راه‌آهن، دکمه توقف اضطراری برای استفاده کامل از ترمزها به منظور توقف قطار در سریع‌ترین زمان ممکن به کار میرود. این امر یا با فعال کردن توقف اضطراری دستی، مانند فشار دادن دکمه‌ای روی قطار برای شروع وضعیت اضطراری رخ می‌دهد.

یا در برخی قطارها به طور خودکار، زمانی که قطار سیگنال قرمز را رد کرد یا راننده به هشدارها پاسخ نداد تا بررسی کند که هنوز هوشیار هستند، که به سوئیچ مرد مرده معروف است. مکانیزم مشابه تایمر نگهبان است.

در کشتی‌های بزرگ، یک دکمه توقف اضطراری، میل جلوی پمپ‌های سوخت را به حالت توقف می‌کشد و منبع سوخت را قطع می‌کند و موتورها را متوقف می‌کند. با یک پروانه با گام قابل کنترل، دکمه توقف ممکن است موتور را از پروانه جدا کند.

NASCAR تمام خودروهای خود را ملزم می‌کند که به یک سوئیچ اضطراری روی فرمان مجهز باشند، آن هم برای مواقعی که که پدال گاز می‌چسبد و راننده نیاز به خاموش کردن موتور دارد.

یک کاربرد مرتبط، سوئیچ مرد مرده dead man’s switch است، جایی که اپراتور باید یک دکمه یا اهرم را در هر زمانی که وسیله نقلیه در حال کار است نگه دارد. یک مثال رایج در این مورد، کلید های توقف اضطراری است که توسط قایق‌ها و جت‌اسکی‌ها استفاده می‌شود که در آن یک بند کلید توقف اضطراری را به اپراتور متصل می‌کند (معمولاً توسط جلیقه نجات یا لباس اپراتور)، و اگر اپراتور در تصادف به آب پرتاب شود، طناب کشیده می‌شود.

سوئیچ و بلافاصله موتور کشتی را خاموش می شوند. این امر از تبدیل شدن آن به یک کشتی متحرک بدون کنترل که می تواند خطری را برای سایر کشتی ها یا شناگران در دریا ایجاد کند، جلوگیری می کند و به اپراتور اجازه می دهد تا به کشتی برگردد و دوباره سوار شود آن هم بدون خطر آسیب دیدن توسط ملخ قایق.

دستگاه مشابهی در اکثر ماشین های چمن زنی وجود دارد: یک اهرم روی دسته یا سیستم جرقه زنی را غیرفعال می کند و روی فلایویل ترمز می کند (در ماشین چمن زنی بنزینی)، یا برق موتور را قطع می کند (در ماشین چمن زنی برقی)، تا زمانی که پایین نگه داشته شود دستگاه کار نمی کند.

بیشتر ببینید: شاسی و سیگنال اشنایدر

نمایندگی اشنایدر، عرضه کننده رسمی محصولات شرکت اشنایدر الکتریک در لاله زار تهران

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *