اینورتر درایو, مقالات

مقایسه اینورتر درایو با سافت استارتر – تمام چیزهایی که نیاز دارید!

مقایسه سافت استارتر با اینورتر درایو

اینورتر درایو ها یا درایوهای سرعت متغیر (VSD) و استارت‌های نرم به کاهش مصرف انرژی موتور کمک و قدرت آن را کنترل می کنند. اما کدام یک مناسب ترین است؟

سافت استارتر دقیقا چیست؟

استارترهای نرم از دستگاه های نیمه هادی برای کاهش لحظه ای ولتاژ در پایانه های موتور استفاده می کنند. این جریان موتور را به منظور کاهش هجوم و محدود کردن گشتاور شفت تنظیم می کند. استارت‌های نرم همانطور که از نام آن پیداست، با کاهش ولتاژ موتور و ارائه گشتاور کمتر، به موتور اجازه می‌دهند تا بار را به آرامی راه‌اندازی کند.

یک سافت استارتر با ولتاژ پایین، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، با مدیریت ولتاژ ترمینال، از موتور و تجهیزات مربوطه محافظت می کند.

این امر با محدود کردن هجوم اولیه جریان الکتریکی، فشار مکانیکی مرتبط با راه اندازی موتور را کاهش می دهد. سافت استارتر با افزایش تدریجی ولتاژ ترمینال موتور، شتاب موتور کنترل شده تری را تا سرعت کامل ایجاد می کند. شروع نرم همچنین می تواند یک رمپ ثابت برای توقف ایجاد کند، در حالی که توقف سریع ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در تجهیزات مرتبط شود.

VSD دقیقا چیست؟

اینورتر درایو یا درایو با سرعت متغیر (VSD) همانطور که از نامش پیداست، یک دستگاه کنترلی است که سرعت کار یک موتور را تغییر می دهد. یک درایو با سرعت متغیر (VSD) که به عنوان درایو، اینورتر یا درایو فرکانس متغیر (VFD) نیز شناخته می‌شود، ممکن است سرعت موتور را در طول چرخه استارت و توقف و همچنین در طول چرخه اجرا تغییر دهد.

VSD ها برای تنظیم سرعت موتورهای القایی AC با تبدیل فرکانس ثابت و توان ورودی ولتاژ به منابع فرکانس و ولتاژ متغیر استفاده می شوند. VSD ها راه اندازی، توقف و شتاب کنترل شده و همچنین کنترل گشتاور دینامیکی را در حین کار کردن موتور ارائه می کنند.

نمایندگی اشنایدر، ارائه کننده رسمی محصولات اشنایدر الکتریک در لاله زار تهران

کدام را انتخاب کنم؟ انتخاب بین سافت استارتر و اینورتر درایو کاملاً به برنامه شما بستگی دارد. در مقایسه با اینورتر درایوها، استارت های نرم، کوچکتر و کم هزینه تر هستند، به خصوص در کاربردهایی با اسب بخار بالاتر. اینورتر درایوها بزرگتر فضای بیشتری را اشغال می کنند و هزینه بیشتری نسبت به استارترهای نرم دارند. با این حال، ممکن است فکر کنید که VSD ها گران تر هستند، اما آنها می توانند صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی در طول عمر تجهیزات داشته باشند و در دراز مدت هزینه های کمتری را به همراه داشته باشند.

یکی دیگر از مزایای VSD این است که زمان شتاب یکنواخت را در تمام محدوده کاری موتور، نه فقط در هنگام راه اندازی، فراهم می کند. VSDها همچنین می‌توانند قابلیت‌های انعطاف‌پذیرتری مانند اطلاعات تشخیص دیجیتال را نسبت به استارت‌های نرم ارائه دهند.

با این حال، باید توجه داشت که اینورتر درایوها در ابتدا ممکن است دو تا سه برابر قیمت یک شروع کننده نرم باشند. در نتیجه، اگر کنترل شتاب و گشتاور ثابت مورد نیاز نباشد و برنامه شما به سادگی نیاز به محدودیت جریان در هنگام راه اندازی داشته باشد، شاید یک سافت استارتر راه‌حل مقرون‌به‌صرفه‌تری برای شما باشد.

کاربردهای سافت استارتر

استارت‌های نرم برای کاربردهایی که نیاز به افزایش سرعت و کنترل گشتاور دارند، عمدتاً هنگام شروع یا توقف، یا در مواردی که برای به حداقل رساندن نوسانات گشتاور و فشار مکانیکی سیستم به یک استارت کنترل شده تدریجی نیاز است، مناسب‌تر هستند. این ممکن است برای نقاله ها، سیستم های تسمه محور، چرخ دنده ها یا کوپلینگ ها اعمال شود. راه اندازی نرم همچنین برای سیستم های لوله ای مناسب است که باید از افزایش فشار یا ضربه زدن در زمانی که تغییرات سیال خیلی سریع رخ می دهد، اجتناب کنند.

کاربردهای اینورتر درایو

اینورتر درایوها برای برنامه هایی که نیاز به کنترل سرعت کامل دارند مناسب هستند. VSD ها می توانند کنترل قابل تنظیمی را ارائه دهند و به آنها اجازه می دهند در صورت عدم نیاز برق را ذخیره کنند و در صورت نیاز آن را افزایش دهند. این برای کاربردهای تولیدی مناسب است زمانی که یک قطعه از تجهیزات مشابه برای چندین عملیات استفاده می شود.

به عنوان مثال، یک کارخانه فرآوری مواد غذایی را در نظر بگیرید. یک فن ممکن است نیاز داشته باشد که به طور مداوم قدرت خود را تغییر دهد تا خنک کننده کافی در یک خط تولید ایجاد کند که انواع مختلفی از اقلام را ایجاد می کند که نیاز به تجهیزات مختلف دارند که در دماهای مختلف پخت و پز کار می کنند. انعطاف‌پذیری برای تغییر سرعت فن در این حالت باعث می‌شود در مقایسه با کارکردن دائمی فن با تمام توان یا روشن و خاموش کردن آن در هر نوبت بارها، در مصرف انرژی صرفه‌جویی قابل توجهی داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *