محافظ جان, مقالات

محافظ جان یا RCCB چیست؟ چه کاربردی دارد؟ انواع مختلف آن کدامند؟

محافظ جان اشنایدر 4 پل

محافظ جان یا قطع کننده های مدار جریان باقیمانده یا RCCB ها یک جزء ضروری برای محافظت از مدارهای الکتریکی هستند. بنابراین، از این دستگاه های الکتریکی RCCB برای تشخیص نشت جریان استفاده می شود.

محافظ جان این می تواند جریان را اندازه گیری کند و در صورت وجود مشکل یا اگر جریان از میزان حساسیت بیشتر شود، آن را از مدار جدا کند و از اتصال کوتاه الکتریکی جلوگیری کند. می توانید بفهمید که یک مدارشکن با جریان باقیمانده روشن یا خاموش است. رنگ سبز نشان می دهد که خاموش است، در حالی که رنگ قرمز نشان می دهد که روشن است.

تفاوت بین RCB، RCD، RCCB و RCBO چیست؟

بیایید با هر چهار اصطلاح آشنا شویم:

RCB Residual Current Breaker (RCB) وسایل الکتریکی هستند که جریان الکتریکی را برای جلوگیری از برق گرفتگی قطع می کنند. می تواند نشتی جریان از 5 میلی آمپر تا 30 میلی آمپر را تشخیص دهد.

RCB ها در مدارها برای محافظت از انسان در برابر برق گرفتگی یا برق گرفتگی استفاده می شوند. در صورتی که فردی به هر طریقی دچار برق گرفتگی شود، RCB آن را تشخیص داده و مدار را قطع می کند. اگر یک وسیله الکتریکی، مانند یک موتور یا یک تابلو، به هر شکلی الکتریکی شود، RCB دوباره مدار را قطع می کند.

RCD
دستگاه جریان باقیمانده که گاهی اوقات به عنوان RCD شناخته می شود، وسیله ای است که برای نجات جان انسان ها طراحی شده است. در نظر گرفته شده است که در صورت تماس با چیزی زنده، مانند سیم خالی، از شوک الکتریکی کشنده جلوگیری کند. همچنین می‌تواند در صورت آتش‌سوزی الکتریکی محافظت کند.

RCD ها سطحی از ایمنی شخصی را ارائه می دهند که قطع کننده های مدار یا فیوزهای معمولی نمی توانند. اگر خرابی رخ دهد، این دستگاه ایمنی فورا خاموش می شود. بنابراین، در درجه اول برای دفاع در برابر خطرات برق گرفتگی و همچنین آتش سوزی ناشی از خطاهای اتصال به زمین طراحی شده است.

RCCB
محافظ جان یا قطع کننده مدار جریان باقیمانده (RCCB) دستگاهی است که جریان را تشخیص می دهد و در صورت بروز خطا، مدار ولتاژ پایین (جریان ناهموار) را قطع می کند. هدف اولیه از نصب یک مدارشکن جریان باقیمانده، محافظت از افراد در برابر شوک الکتریکی یا مرگ در نتیجه آن است.

با قطع مدار اصلی در کسری از ثانیه از بروز حوادث ناگوار جلوگیری می کند. عملکرد دستگاه های الکتریکی RCCB بر اساس قانون جریان Kirchhoff است که می گوید جریان های ورودی و خروجی در مدار باید برابر باشند.

محافظ جان یا مدار شکن جریان باقیمانده RCBO با محافظ جریان بیش از حد یا RCBO ها معمولاً در برنامه هایی استفاده می شوند که نیاز به حفاظت در برابر جریان های اضافی اتصال کوتاه و اضافه بار و همچنین محافظت در برابر نشت جریان زمین دارند. RCBO ها می توانند در تشخیص چنین خطاهایی کمک کنند.

هنگامی که آنها خطا را پیدا می کنند، مدار را خاموش می کنند و از محافظت کامل از انسان و تجهیزات متصل اطمینان می دهند. توصیه می شود که یک RCBO به هر مدار مجزا متصل شود، به این معنی که اگر مشکلی در یک مدار رخ دهد، بر عملکرد مدارهای دیگر تأثیری نخواهد داشت.

ویژگی های اصلی محافظ جان RCCB چیست؟

همانطور که قبلاً گفته شد، قطع کننده های rccb برای جلوگیری از برق گرفتگی، برق گرفتگی و آتش گرفتن افراد در اثر خطای زمین یا سیم کشی بد طراحی شده اند. محافظ جان بسیار مفید است، به خصوص زمانی که یک خطای اتصال به زمین ناگهانی و غیرمنتظره در مدار وجود دارد.

فرض کنید شخصی به طور تصادفی با سیم برقی در تماس است. اگر RCCB وجود نداشته باشد، ممکن است یک خطای زمین ایجاد شود و ممکن است فرد دچار برق گرفتگی شود. در نتیجه، نصب محافظ جان توصیه می شود.

محافظ جان چگونه کار می کند؟

جریانی که از سیم برق می گذرد باید برابر با جریان برگشتی از سیم خنثی در جریان ایده آل باشد. بریکر مدار جریان باقیمانده بر این اساس عمل می کند. در صورت بروز خطای اتصال به زمین، جریان ممکن است از راه‌های ناخواسته مانند برخورد با سیم برق به زمین راه پیدا کند. در نتیجه، جریان برگشتی در سراسر سیم خنثی کاهش می یابد. جریان باقیمانده تفاوت بین این دو جریان است.

محافظ جان به گونه ای طراحی شده است که به طور مداوم هر گونه تفاوت (مقدار جریان باقیمانده) در جریان بین سیم های نول و فاز را تشخیص داده و مقایسه می کند. حتی یک تفاوت جزئی در اعداد، مدار قطع کننده جریان باقیمانده را قطع می کند و باعث قطع شدن مدار می شود.

انواع مختلف محافظ جان RCCB

دو نوع محافظ جان وجود دارد، محافظ جان 2 پل و محافظ جان 4 پل:

محافظ جان 2 پل

در یک منبع تغذیه تک فاز که فقط شامل یک سیم خنثی و یک سیم برق است استفاده می شود. دارای دو سر است و در آن انتها سیم نول و سیم برق به هم متصل می شوند. با کمک یک کلید چرخشی می توانید RCCB را روشن و خاموش کنید. همچنین دارای یک دکمه تست است که به آزمایش دوره ای عملکرد محافظ جان کمک می کند.

محافظ جان 4 پل

محافظ جان 4 پل در یک اتصال تغذیه 3 فاز که شامل یک سیم خنثی و سیم 3 فاز است استفاده می شود. محافظ جان 4 پل دو سر دارد که هر دو سیم خنثی (نول) و سیم های 3 فاز به هم متصل هستند. این تنها تفاوت بین RCCB 2 و 4 پل است، بقیه موارد مشابه است.

نتیجه گیری

محافظ جان یک وسیله حفاظتی کلیدی است که باید در مدار شما وجود داشته باشد. به جلوگیری از حوادث ناخوشایند ناشی از خطاهای اتصال به زمین کمک می کند. مجموعه ای از RCCB با کیفیت بالا تضمین می کند که هیچ کس در اثر تصادفی مانند دست زدن به سیم برق، دچار آسیب مرگبار نشود.

نمایندگی اشنایدر، عرضه کننده رسمی محصولات اشنایدر الکتریک در ایران

بیشتر ببینید: محافظ جان اشنایدر

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *