مقالات, تابلوبرق

معرفی انواع تابلوبرق های صنعتی و کاربرد آنها

تابلو برق صنعتی

تابلو برق چیست؟

تابلوبرق ها برای انتقال ایمن انرژی در سرتاسر ساختمان های تجاری و صنعتی استفاده می شوند. تابلو برق یک جزء سیستم توزیع الکتریکی است که تغذیه برق را به مدارهای انشعابی مختلف جدا می کند و برای هر مدار در یک محفظه یک قطع کننده مدار یا فیوز در وجود دارد.

تابلوبرق ها معمولاً در سطوح استاندارد UL891 و NEMA استاندارد PB2 استفاده تجاری می شوند و معمولا دارای حداکثر ولتاژ 600 Vac/Vdc و حداکثر رتبه باس 6000 A هستند.

تابلوبرق صنعتی ورودی

تابلو برق ورودی سرویس چیست؟

تابلوهای سوئیچ برق را در پایین ترین قسمت سیستم الکتریکی قرار می دهند. این دستگاه ها را مستقیماً به بارهای بزرگ یا برق های اصلی وصل می کنند که برق را بیشتر به مدارهای انشعاب کوچکتر برای تامین بارهای کوچکتر تقسیم می کنند.

تابلو برق در استفاده های کوچکتر ممکن است مستقیماً از برق مستقیم تغذیه شود، در این صورت به عنوان تابلوی “ورود خدمات” نامیده می شود. تابلوهای ورودی خدمات اغلب توسط اداره برق محلی نصب می شوند. به طور معمول یک تابلو برق معمولی در یک مرکز تجاری یا صنعتی بزرگ، برق را از یک فیوز اصلی واقع در مجموعه تابلو برق اصلی ساختمان دریافت می کند.

تفاوت بین تابلوبرق (سوییچ برد) با پنل برد چیست؟

در یک سیستم توزیع برق، پانل‌بردها و تابلوهای برق عملکردهای مشابهی را انجام می دهند. پانل‌بردها، چه به صورت هم سطح با زمین و چه سطح متصل به دیوار، معمولاً به حداکثر 1200 A جریان ورودی (اصلی) محدود می‌شوند. سوئیچ‌بوردها، مانند پانل‌بردها، ماشین‌های مستقلی هستند که ممکن است از جلو متصل باشند و فقط نیاز به دسترسی از جلو دارند.

با این حال، در صورت نیاز، تابلوبرق ها قابلیت دسترسی جلو و هم از عقب را دارند. تابلوهای سوئیچ ممکن است تا 6000 A دستگاه های گذرگاهی و جریان بیش از حد را از خود عبور دهند. در حالی که پانل‌بردها باید تحت استاندارد UL 67 باشند و تابلوبرق ها باید از استاندارد UL 891 پیروی کنند.

تفاوت بین سوئیچ برد و پنل برد
ساختار تابلوبرق ها

بررسی ساختار تابلوبرق ها

بسته به کمیت و بزرگی بارهای مورد تغذیه تابلوبرق ها، آنها ممکن است یک سازه عمودی تکی یا یا متشکل از سازه های متعدد باشند. یک سازه اصلی شامل جداکننده‌های اصلی یا شاخه‌های اصلی، و همچنین تجهیزات اندازه‌گیری شهری و حفاظت از نوسانات برق است.

کابل کشی تابلوبرق ها مستقیماً از طریق یک ساختار جداگانه وارد ساختار اصلی تابلو می شود. این نوع سوئیچ بردها اغلب در تابلوهای ورودی سرویس استفاده می شوند. کابل ها می توانند از زمین (ورودی پایین) یا از بالا (ورودی بالا) وارد پنل شوند.
سازه های توزیع برق، الکتریسیته را به دستگاه های حفاظتی مدار انشعاب منتقل کرده و سپس به مدارهای انشعاب که بارهای پایین دست را تامین می کنند، تقسیم و تحویل می دهند. نیروی برق از سازه اصلی به ساختار توزیع از طریق یک باس متقاطع منتقل می شود.

اکثر تابلو برق ها نزدیک به دیوار قرار دارند و فقط از جلو قابل دسترسی هستند. در صورت لزوم، تابلو برق را می توان با دسترسی جلو و عقب ساخت. اگرچه نصب و نگهداری تابلوهای دسترسی عقب آسان‌تر است، اما اغلب پیچیده تر از تابلوهایی فقط با دسترسی از جلو هستند.

قاب، باس، دستگاه‌های حفاظت در برابر جریان بیش از حد، ابزار دقیق، محفظه‌ها و پوشش‌های بیرونی، از اجزای ضروری ساخت هر تابلو برق هستند. ستون فقرات فلزی (بک بون) که شامل تمام اجزای دیگر است، قاب تابلو است. این قاب باس را در خود جای داده است که جنس آن مسی است یا آلومینیومی. برق از سیم کابل ورودی به دستگاه های مدار انشعاب برق از طریق باس توزیع می شود. برق از طریق یک باس افقی به هر قسمت تابلو توزیع می شود.

انواع مختلف تابلوبرق ها (سوئیچ بردها )

تابلوهای عمومی

تابلوبرق های عمومی ممکن است شامل کلیدهای مدار عایق یکپارچه، قطع کننده مدار، سوئیچ های مجهز به فیوز، اندازه گیری و حفاظت از نوسانات برق باشند. تابلو برق عمومی بیشتر کاربردهای معمول و مورد نیاز را دارند.

تابلوبرق های عمومی
تابلوبرق های مجهز به فیوز

تابلوبرق های مجهز به فیوز

تابلوهای مجهز به فیوز برای محافظت و سوئیچ کردن مدارهای فیدر و انشعاب کاربرد دارند در مصارف تجاری، صنعتی و ورودی خدمات استفاده می شوند. یک ساختار کنتاکت سوئیچینگ با یک دستگاه تریپ لحظه ای در هر واحد پانل قرار گرفته است.

تابلوبرق های تجاری

در تابلوهای تجاری، مواردی مثل کلیدهای مدار، شاسی، حفاظت از نوسانات و سوکت های کنتور را در یک سیستم واحد طراحی شده ترکیب می کنند. همچنین این سوئیچ بردها امکان اندازه گیری برق مصرفی هر واحد را هم دارند. از این رو به آنها تابلوهای اندازه گیری تجاری هم گفته می شود.

پنل های اندازه گیری تجاری برای الزامات اندازه گیری برق EUSERC و غیر EUSERC کاربرد دارند و توزیع و اندازه گیری برق مصرفی را برای مراکز خرده فروشی، ساختمان های اداری و دیگر کاربردهای تجاری امکان پذیر می کنند.

سوئیچ بردهای اندازه گیری تجاری لحظه ای، نوعی از تابلوبرق های تخصصی هستند که به طور خاص برای بازارهای EUSERC ایجاد شده اند. سوئیچ بردهای لحظه ای دارای تجهیزاتی مثل ابزار اندازه گیری، کلید اصلی و قطع کننده مجهز به فیوز و سایر اجزای تابلوبرق ها هستند. تابلوهای لحظه ای برای استفاده در فضای داخلی یا خارجی طراحی شده اند و دارای استانداردهای UL891 و EUSERC هستند.

تابلوبرق های تجاری
تابلوبرق های کیس دار (قالبی)

تابلوبرق های کیس دار (قالبی)

تابلوهای کیس دار، دارای همان قابلیت های اساسی یک تابلو برق عمومی هستند، اما امکانات اضافه ای مثل کلیدهای فیدر را نیز دارند. برای جلوگیری از خرابی سیستم در حین تعویض بریکر، تابلوهای کیس دار معمولاً در استفاده های حساسی مانند مراقبت‌های بهداشتی و دیتا سنترها استفاده می‌شوند.

تابلو برق های Pow-R-Line XD

در سال های اخیر قابلیت تخلیه بار الکتریکی در تابلوهای برق افزایش یافته است. امروزه این سوئیچ بردها شامل کلیدهای اتوماتیک و قطع کننده های برق هستند که اغلب در اجزای تابلو برق فشار ضعیف دیده می شوند. این تابلوها با فضای کمتر، امکان نصب تجهیزات بیشتری را دارند و در عین حال از کلید های اتوماتیک با جریان بالاتر پشتیبانی می کنند. همچنین این تابلوها نیاز به دسترسی پشتی به محفظه های کابل دارند.

تابلو برق Pow-R-Line XD
تابلو برق تجهیزات یکپارچه

سیستم تجهیزات یکپارچه (IFS)

به عنوان بخشی از یک سیستم تجهیزات یکپارچه، این نوع تابلوهای برق را می توان فراتر از کاربردهای توزیع مدار اولیه و مسئولیت های حفاظتی خود ارتقا داد تا انواع دستگاه های مختلف (IFS) را در خود جای دهند. به عنوان مثال، سیستم های IFS اغلب شامل ترانسفورماتورهای توزیع ولتاژ پایین، سوئیچ های انتقال خودکار، منابع برق اضطراری و دستگاه های ارتباط داده می شوند.

سیستم های IFS با ترکیب چندین تجهیزات در خود، علاوه بر کاهش فضای اشغال شده، باعث صرفه جویی در زمان نصب و راه اندازی در سایت مشتری می شوند. سوئیچ بردهای مبتنی بر IFS در مواردی مثل فروشگاه های زنجیره ای، رستوران ها و ساخت و ساز عمومی، که در آنها سیستم های پیش ساخته مورد نیاز است، کاربرد دارند.

تابلو برق اتصال سریع ژنراتور

تابلوهای برق اتصال سریع ژنراتور تابلوهای سفارشی سازی شده ای هستند که برای اتصال یک ژنراتور متحرک به سیستم الکتریکی ساختمان به صورت ایمن طراحی شده اند.

نمایندگی اشنایدر، عرضه کننده رسمی محصولات اشنایدر الکتریک در ایران

تابلو برق اتصال سریع ژنراتور

تجهیزاتی که ممکن است در یک تابلوبرق صنعتی نیاز پیدا کنید:

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *